Salkantay trek 2017, část 1.

V následující sérii článků se pokusím přiblížit naší cestu na Machu Picchu, kterou jsme absolvovali po cestě známé jako Salkantay trek nebo trail. Pokud patříte mezi lidi, kteří plánují Salkantay trek absolvovat a máte dotazy, neváhejte a pište dokud to mám v hlavě. Rád zodpovím všecko na co budu znát odpověď.

Takže naše anabáze směr Machu Picchu začala v Cuzcu odkud bylo třeba dostat se do Mollepaty a poté do Soraypampy, kde začíná to pravý dobrodrůžo. Abyste se dostali do Mollepaty stačí si najít ulici Arco Pata v Cuzcu ( Avenida Arco pata), odkud jezdí Colectiva do Mollepaty za 20 solů/ osoba. Ulice Arco Pata je max.30min od náměstí Plaza de Armas, ale to jako fakt maximálně, když jste nažraný jak tašky a pletou se vám nohy.
Colectivo z Arco Paty má pravidelný odjezdy v 5, 7 a 10h dopoledne. Dýl jsme nezjišťovali, páč chvíli trvá než dojedete na místo a v Peru se stmívá kolem 18h. Je lepší být na místě dřív, protože když se naplní colectivo nečeká se na dobu planovanýho odjezdu. Kupříkladu my jsme měli odjíždět v 7h ale v 6.45 už jsme byli na cestě. Cesta do Mollepaty trvá cca 2-3h podle toho kde se zastavuje na benzíně, pro mlíko apod.

Colectivo jede jen do Mollepaty a pak máte několik možností jak se dostat do Soraypampy. První možnost je z Mollepaty jít pěšky po hodně prašný silnici. Zabere vám to údajně 7h než dojdete do Soraypampy. Navíc po tý samý silnici jezdí mikrobusy různejch agentur, který pořádají „vycházky“ po Salkantay trail pro emericky a jiný turisty, který neví co s prachama. Takže se musíte vyhejbat a je to celkem otrava.
V Mollepatě jsem viděl něco jako ceduli s vyznačenou stezkou pro pěší, ale jestli po ní dojdete do Soraypampy případně jestli nekončí za nejbližším kopcem to nemám páru.

Druhá možnost jak se dostat do Soraypampy je vzít taxík nebo zaplatit řidiči colectiva 120solů a za další cca 2h jste na místě. O týhle možnosti jsem věděl a počítal jsem s tím, že v Mollepatě se nám podaří chytit nějaký další mátohy, se kterýma se složíme na colectivo. Bohužel moje romantická až možná prostoduchá představa, že Mollepata bude plná dobrodruhů čekajících ba přímo lačnících po možnosti svést se s námi colectivem vzala za své hned v Mollepatě. Jakmile jsme dorazili na zdejší „konečnou“ ukázalo se, že jediný dva pošahanci jsme já a kamarádka a čekání na někoho dalšího by mohlo trvat dlooooouho. Těžko říct jestli tato skutečnost byla způsobena poměrně brzkým příjezdem na místo a nebo počasím, které bylo vskutku na…prostě pršelo.
Takže jsme vysolili 120solů za cestu a pokračovali dál colectivem. Co se týče cesty Cuzco-Mollepata-Soraypampa, tak mám několik doporučení:

A)zkuste si sehnat nějaký nadšence už v Cuscu pokud nechcete z Mollepaty chodit pěšky nebo platit ranec. Přece jen platit celou dodávku pro dva lidi je luxus. Druhá možnost je počkat v Mollepatě na příjezd dalšího colectiva a doufat, že dorazí nějakej další pošuk. Čekací varianta mi ale přijde jako plýtvání časem. No pak jedině pěšmo a nebo taxíkem, ten jsem ale v Mollepatě žádnej neviděl, což neznamená že tam někde nestál.

B)Pokud se vám dělá v buse/autě blivno vemte si pytlík nebo kinedril. Cesta do Mollepaty/Soraypampy je občas trošku klikatá. U nás problém nebyl. Jen jedna místní holčina měla jaksi slabší žaludek, takže nám půl hodinu pěla žaludeční árie, ale pak ji to naštěstí přešlo a zbytek cesty brouzdala na fejsu (asi psala něco ve smyslu „právě jsem se poblila v colectivu“. Toto se líbí Julieta, Chozé a deset dalších. Buďte první mezi vašimi přáteli, kterým se to blití líbí.)

C)Hned za cedulí Mollepata zastavíte a místní vydřiduch vám začne mávat papírama před obličejem. Musíte napsat svoje jméno, pohlaví (píše se male nebo female, nikoliv penis a vagina), národnost, číslo dokladu a samozřejmě…zaplatit daň za to, že jste turista. Nepamatuju si přesně, ale tuším že 2-5solů na osobu. Za tyhle prachy dostanete krásnou barevnou vizitku, že jste jako zaplatili. Nikde ji po nás nechtěli.

V příštím díle se můžete těšit na Soraypampu a okolí…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s